Logowanie

Pod patronatem

Box ogłoszeniowy

Tutaj administrator będzie mógł dodawać ogłoszenia edytujać plik na FTP: /boxes/box-handy_events.tpl

SDK: POŁEMKOWSKIE CERKWIE W MALARSTWIE STANISŁAWA JAKUBCZYKA

  »  Wydarzenia /  SDK: POŁEMKOWSKIE CERKWIE W MALARSTWIE STANISŁAWA JAKUBCZYKA /  SDK: POŁEMKOWSKIE CERKWIE W MALARSTWIE STANISŁAWA JAKUBCZYKA

Galeria zdjęć Piątek, 14 Marca 2008 - Wtorek, 04 Marca 2008

SDK: POŁEMKOWSKIE CERKWIE W MALARSTWIE STANISŁAWA JAKUBCZYKA

SANOK. Sanocki Dom Kultury zaprasza 14 marca 2008 o godz. 16.30 wernisaż wystawy "POŁEMKOWSKIE CERKWIE W MALARSTWIE STANISŁAWA JAKUBCZYKA"

GALERIA NA JASKÓŁKACH SDK

Stanisław Jakubczyk urodził się w 1916 r. w Lubatowej gmina Iwonicz-Zdrój. Studia na ASP w Krakowie oraz równocześnie Wyższe Studium Pedagogiczne i Studium Filmowe. Prace artystyczne: polichromie, witraże, sgraffita, mozaiki i rzeźby we wnętrzach kościelnych oraz obrazy sztalugowe i akwarele.
 
Filmy krótkometrażowe: z zakresu sztuki, biografie artystów, dokumentalne i fabularne. 8 sierpnia br. w BWA w Krośnie otwarta została wystawa prac artysty "Połemkowskie Cerkwie." w roku Jubileuszu 90 - lecia. Przedstawione tutaj obrazy to Jego młodzieńcze prace malarskie ,"sponsorowane" przez dr. Aleksiewicza.
   
Album powstał z malarskiej oraz literackiej fascynacji drewnianym budownictwem sakralnym polskiego i słowackiego Pogórza Karpackiego. Obiekty te, wyróżniają się bogactwem form architektonicznych, urzekającym pięknem polichromii wnętrz, stanowią cenne pomniki kultury materialnej ludów pogranicza. Często malarz czy fotografik współpracuje z poetą. Tak też było w tym wypadku. Krakowski malrz Stanisław Jakubczyk wydając swój album z gwaszami przedstawiającymi 50 połemkowskich cerkwi przedzielił je poezją Zofii Garbaczewskiej Pawlikowskiej.

Stanisław Jakubczyk- rocznik 1916, artysta, malarz i rzeźbiarz, podróżnik, fotografik i filmowiec.Urodził się w Lubatowej nieopodal Dukli. Ukończył ASP pod okiem profesorów - Jarockiego, Sichulskiego i Przebindowskiego. Równocześnie z ukończeniem ASP, Stanisław Jakubczyk kończy w Krakowie Studium Filmowe ( zalążek przyszłej filmówki w Łodzi) oraz Wyższe Studium Pedagogiczne.
Stanisław Jakubczyk uprawia rzeźbe, malarstwo sztalugowe i akwarele; wykonuje witraże, sgraffita i mozaiki; jest autorem kunsztownych polichromi w stu kilkunastu wnętrzach kościelnych w całej Polsce oraz kilku za granicą: w Szwecji, Anglii i Słowenii.

Zofia Garbaczewska - Pawlikowska - farmaceutka, poetka i malarka pochodzi z Zagłębia. W czasie II wojny światowej rozpoczeła studia w Kunstgewerbeschule; jej wykładowcami byli między innymi Jarocki, Weiss i Kamocki. Zofia Garbaczewska - Pawlikowska żona Wiktora Pawlikowskiego( artysty malarza) każdą wolną chwile poświeca na obcowanie z muzami... Maluje olejem, pastelą, akwarelą, akrylem.Zostaje zauważona i doceniona, odnosząć znaczne sukcesy tak w sztukach plastycznych jak i w poezji. Liczne wystawy jej malarstwa m.in. w USA, Kanadzie , Anglii czy Włoszech oraz twórczość pisarska - proza, autobiografia, opowiadania, 19 zbiorów wierszy są tego najlepszym dowodem.

Album bedący przedmiotem tej aukcji zawiera 50 wierszy i 50 obrazów cerkwi : 40 po polskiej i 10 po słowackiej stronie Beskidu Niskiego, układających się w - jedyny w swoim rodzaju - cerkiewny szlak skarbów Pogórza Karpackiego
 

Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)