TOMASZ PORĘBA ZS2 GRZEGORZ BRAUN BOGDAN RZONCA ZS3 TORUS

Logowanie

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

Franciszkanie rozpoczęli jubileusz

  »  Aktualności /  Franciszkanie rozpoczęli jubileusz

Galeria zdjęć Poniedziałek, 05 Marca 2007

Franciszkanie rozpoczęli jubileusz

SANOK. Franciszkanie oraz mieszkańcy Sanoka na Podkarpaciu zainaugurowali obchody jubileuszu 630 lat obecności zakonników w tym mieście.

Uroczystości rozpoczęły się 4 marca mszą św. we franciszkańskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. Przewodniczył jej o. Kazimierz Malinowski OFMConv, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należy klasztor w Sanoku. Podczas inauguracji sanoczanie podziękowali zakonnikom za kilkusetletnią obecność w mieście. Obecni byli również młodzi franciszkanie z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Jak podkreślił prowincjał franciszkański, rolą klasztoru jest kształtowanie kultury duchowej, uczenie rozróżniania między dobrem a złem oraz podtrzymywanie wysiłków, aby stawać zawsze po stronie dobra. Te zadania sanoccy franciszkanie wypełniali w przeszłości, wykonują je również dzisiaj – zauważył o. Malinowski, pochodzący z Sanoka.

Podczas homilii wspominał on kilku zakonników, którzy mieli duży wpływ na jego duchowe dojrzewanie. Wymienił nieżyjących już kapłanów - o. Kornelego Czupryka, o. Ottona Szmyda i o. Fabiana Orzechowskiego - oraz obecnego na uroczystościach o. Andrzeja Deptucha, którego nazwał „opoką” od trzydziestu lat głoszącą prawdę i przemawiającą do sumień sanoczan.

„Pamiętam także o. Radosława Bulsiewicza, cierpiącego od wczesnej młodości na gruźlicę. W tej świątyni resztkami płuc głosił wspaniałe kazania, a dla mnie, jako młodego człowieka i kleryka, był przykładem niezwykłej, franciszkańskiej pokory i prostoty. On przekazał mi bardzo wiele ze swojego życia. Bracia franciszkanie, dziękuję wam za to, co od XIV wieku daliście ponad stu pokoleniom sanoczan, mojemu miastu oraz mnie” – wyraził wdzięczność o. Malinowski.

Gospodarz uroczystości, o. Stanisław Glista OFMConv, proboszcz franciszkańskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, podkreślił, że życie zakonników oraz ich duchowość przenika historię i teraźniejszość Sanoka. Podziękował on społeczności miasta za wszelką życzliwość, za dobre słowa i za to wszystko, co pozwala franciszkanom służyć miastu i jego mieszkańcom.

O. Glista przedstawił swego rodzaju program działalności franciszkanów w Sanoku. Uczynił to, cytując słowa św. Franciszka z Asyżu, który na początku XIII wieku wysłał swoich towarzyszy poza Italię: „Idźcie, głoście ludziom pokój, przepowiadajcie pokutę na odpuszczenie grzechów. Bądźcie cierpliwi w utrapieniach, czujni w modlitwie, wytrwali w trudach, skromni w rozmowach, surowi w obyczajach i w świadczeniu dobra uprzejmi”.

Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowane są na dni 11-16 czerwca, wówczas odbędzie się w Sanoku specjalny tydzień franciszkański oraz Festiwal „Jeden Bóg, wiele kultur”. Zakonnicy planują na te dni odtworzenie atmosfery panującej w mieście w XIV wieku, w chwili ich osiedlania się. Przewidywane są prezentacje kultury, tradycji i religii żydowskiej oraz wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Odbędą się wówczas koncerty w wykonaniu znanych muzyków i zespołów z Polski i zagranicy, prezentujących utwory synagogalne, cerkiewne, protestanckie i kościelne.

Franciszkanie przybyli do Sanoka ze Lwowa w roku 1377. Książę Władysław Opolczyk wybudował dla nich kościół Najświętszej Maryi Panny, znajdujący się poza murami miasta, przy szpitalu, w którym zakonnicy byli duszpasterzami. 27 lutego 1377 roku franciszkanie otrzymali od Władysław Opolczyka dokument lokacyjny oraz akt nadania na własność kościoła NMP oraz klasztoru.

Witold Pobiedziński OFMConv

Na zdj.: inauguracja Jubileuszu 630 lat obecności franciszkanów w Sanoku, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku, 4 marca 2007 r.   /fot. Witold Pobiedziński.

1-4. O. Kazimierz Malinowski.
5. Uczestnicy uroczystości.
6. Sprawujący Eucharystię o. S. Glista i uczestniczący w liturgii klerycy franciszkańscy.
7. Sanoczanie dziękują franciszkanom na ręce o. K. Malinowskiego.

Autor:   .
Źródło:  Bieszczady24.pl

O. Kazimierz Malinowski.
O. Kazimierz Malinowski.
O. Kazimierz Malinowski.
O. Kazimierz Malinowski.
Uczestnicy uroczystości.
Sprawujący Eucharystię o. S. Glista i uczestniczący w liturgii klerycy franciszkańscy.
Sanoczanie dziękują franciszkanom na ręce o. K. Malinowskiego.

Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)