ZS2 Zamek Lesko GOLBALUX

Logowanie

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

Ks. Feliks Kwaśny Honorowym Obywatelem Sanoka

  »  Aktualności /  Ks. Feliks Kwaśny Honorowym Obywatelem Sanoka

Galeria zdjęć Poniedziałek, 12 Stycznia 2009

Ks. Feliks Kwaśny Honorowym Obywatelem Sanoka

SANOK. Za podjęcie trudu utworzenia parafii i budowy kościoła oraz plebani w dzielnicy Wójtoswto, za duszpasterską pracę odznaczono go we czwartek (8 bm.) tytułem Honorowego Obywatela Sanoka. Kogo? Proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla Feliksa Kwaśnego.

- Służąc społeczeństwu Sanoka poświęcił 33 lata swojego życia kapłańskiego. Sanok zawdzięcza ks. prałatowi Feliksowi Kwaśnemu utworzenie parafii największej w naszej archidiecezji oraz powstanie pięknej i godnej świątyni, która zawsze będzie ozdobą naszego miasta. Każdy sanoczanin wie, kto tworzył i budował kościół na Wójtostwie - uzasadniała wniosek nadania kapelanowi honorowego obywatelstwa radna Maria Szałankiewicz- Skoczyńska.

Radni miejscy do wniosku  Stowarzyszenia Wiara Tradycja Rozwój się przyłączyli i jednogłośnie przegłosowali uchwałę nadając mu ten zacny tytuł.
- Chciałem serdecznie podziękować za to wyróżnienie, przyznam się ze się nie spodziewałem. To było pewne zaskoczenie dla mnie, bo honorowanie kogoś jest dla mnie krępujące. Ale skoro taka był decyzja wysokiej rady, to poddaje się jej i z wielką dumą przyjmuję. Nigdy człowiek nie pracuje dla siebie, żeby się wywyższać - bo gdyby tak było to o takim człowieku można powiedzieć, że to jest człowiek mały – ale pracuję się dla bliźniego. Skoro taka była ocena mojej pracy tu w Sanoku, mojego kapłaństwa od Nowej Dęby po Sanok to serdeczne Bóg zapłać! - mówił skromnie ks. prałat Felisk Kwaśny

Do gratulacji nadania Honorowego Obywatelstwa przyłączyło się wiele osób. Oto fragmenty ich wypowiedzi:

Wojciech Blecharczyk (burmistrz Sanoka) – W ciągu siódmego roku funkcjonowania mnie jako burmistrza miasta Sanoka, to kolejna osoba wyróżniona Honorowym Obywatelstwem. To osoba, która jak wszystkie poprzednie na rzecz tego miasta pracowała, ale przede wszystkim, to osoba wielce zasłużona dla dzielnicy Wójtostwo, dla kapłaństwa, dla wiernych, dlatego należy podziękować wnioskodawczyni pani Janinie Sadowskiej za podjęcie inicjatywy. Zarówno ja, jak i sanoczanie, doceniając wielki trud ks. prałata Kwaśnego podzielamy taką decyzję.


Wacław Krawczyk (starosta sanocki) – Przyznam szczerze, że jestem pierwszy raz na takiej uroczystości i jestem zaszczycony. Współpracujemy jako powiat z księdzem prałatem, który jest osobą wyjątkową. Rok temu ks. Feliks zażartował do mnie „Starosto buduj Dom Dziecka, ja poświecę” i tak też się stało.


ks. Prałat Adam Sudoł – Wierni Wójtostwa adorowali Pana Jezusa w garażu. Musiało upłynąć wiele lat starań, by świątynia przybrała dzisiejsze oblicze. Chciałem podkreślić dzisiaj ten olbrzymi trud i wysiłek, dzięki któremu mamy dzisiaj parafię na Wójtostwie. Jako kolega i brat w kapłaństwie, jako ten który z racji wieku został już uhonorowany tym zaszczytnym obywatelstwem, który nad wyraz sobie to odznaczenie ceni, dziękuję dziś za serdeczność i życzliwość, którą mnie darzysz. Bo taki staruszek jak ja, też takiej serdeczności potrzebuję.  

 
ks. Krzysztof Pastuszak (z Polskiej Misji Katolickiej w Belgii)
– Jan Paweł II powiedział, że Europa oddycha dwoma płucami. Ksiądz prałat także oddycha dwoma płucami i wschodu i zachodu. Nie wiecie Państwo, że oprócz tego że budował kościół Chrystusa Króla, miał wkład w budowę katedry w Odessie, wymiana wszystkich okien w katedrze jest jego i kilku sanockich misjonarzy zasługą. Jak jeszcze pomagał? Głosił misję na Litwie i w Belgii.   


ks. Stanisław Szałankiewicz (proboszcz i kustosz przeworskiej Bazyliki p.w. Ducha Świętego) – Ks. Feliks zawsze miał ufność do Matki Bożej, nie bez powodu mówi się o nim, że wychowywał się w cieniu katedry. Szedł z Maryją przez życie. To ona dopomogła mu zrobić tek wiele. Życzę księdzu nowych sił, żeby młodość w dalszym ciągu emanowała od prałata.  


ks. Jan Antoniewicz (proboszcz kościoła prawosławnego w Sanoku) – Cieszymy się, że tak zacna osoba została tym tytułem uhonorowana. To radość szczególna, bo to właśnie ks. Feliks zobaczył tę naszą niewielką społeczność prawosławną. Wielokroć zapraszał mnie na uroczystości Bożego Ciała, bo przecież wspólnie sławimy jednego Boga. Za to serdecznie dzięki.


Sławomir Miklicz (radny Sejmiku Wojewodzkiego) – Trzydziestotrzyletnia posługa kapłańska ks. prałata to dokładnie tyle, ile mam lat. Odkąd pamiętam ks. proboszcz zawsze w moim życiu się pojawiał. Czy to podczas Pierwszej Komunii Świętej, czy podczas bierzmowania, ale także podczas chrzcin najpierw jednego, a potem drugiego syna. Teraz wpisał się ksiądz do historii Sanoka. Gratuluję. Na koniec mam jeszcze dobrą wiadomość: Wniosek powiatu i miasta w sprawie remontu   ul. Jana Pawła został pozytywnie rozpatrzony. Droga do naszej parafii, do naszego kościoła w tym roku będzie gotowa.

Janina Sadowska (radna Rady Miasta) – Występuję tu dzisiaj z tremą. Jestem parafianką Chrystusa Króla od początku, od wtedy, gdy Najświętszy Sakrament znalazł się w garażu. Kiedy wiele lat temu przyszłam do kancelarii proboszcza, ten pokazał mi dwie makiety kościoła. Aż mi się oczy zaświeciły, gdy zobaczyłam kościół który na Wójtostwie u nas stoi. Wtedy zadałam sobie pytanie: Boże czy ja tego dożyję? I dzięki Bogu dożyłam. Brakuje jeszcze wieży, która była na makiecie. Czy i tego momentu doczekam?


Kazimierz Olender (Przewodniczący Rady Dzielnicy Wójtostwo) -  Drogi ks. proboszczu jesteśmy sąsiadami, obaj w tym samym czasie przyszliśmy do tej dzielnicy. Co można powiedzieć o pierwszym Honorowym Obywatelu tej dzielnicy? Dziękujemy! Niech nas Bóg dalej prowadzi, by kościół nam jeszcze bardziej wypiękniał. Do dziś dnia, widzę przed oczami obraz, kiedy ks. proboszcz idzie polną drogą, by obudzić człowieka, który buduje ten kościół.   

 

Ksiądz prałat Feliks Kwaśny w roku 1991 otrzymał tytuł Kapelana Ojca Świętego, a ks. abp Ignacy Tokarczuk przyznał mu dyplom „Budowniczy kościoła archidiecezji”. Nie posiada odznaczeń państwowych.   

A.Jarosz

Autor:   .
Źródło:  eSanok.pl


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)