ZS2 Zamek Lesko GOLBALUX

Logowanie

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Sanoku

  »  Aktualności /  Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Sanoku

Galeria zdjęć Poniedziałek, 18 Sierpnia 2008

Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Sanoku

SANOK. Z okazji święta Wojska Polskiego włodarze miasta i powiatu, kombatanci i byli żołnierze zawodowi w miniony czwartek (14 bm.) przed pomnikiem synów Ziemi Sanockiej złożyli cześć wszystkim tym, którzy oddali życie za wolność i suwerenność Ojczyzny.

88 lat temu 15 sierpnia 1920 roku z nad Wieprza, Narwi i Wisły ruszyła polska ofensywa, decydująca operacja Bitwy Warszawskiej, która obroniła rodzące się państwo polskie i otworzyła drogę do wolnej, demokratycznej Ojczyzny. Ten doniosły dzień uznano świętem narodowym jako Dzień Żołnierza.

W przededniu Święta Wojska Polskiego, w sali herbowej Urzędu Miasta, spotkali się wszyscy, ci którzy chcieli oddać cześć bohaterom tamtych lat. Zebrani goście wspominali chlubne wydarzenia z żołnierskiej przeszłości. - Żołnierskie tradycje sięgają głęboko w ponad tysiącletnią historię naszego narodu. Bohaterstwo i męstwo w walce Żołnierza Polskiego znane jest na przestrzeni dziejów – przemawiał do kolegów jeden z żołnierzy.

- Fantastyczną rzeczą jest to, że potrafimy dzisiaj mówić o historii w obecności duchownych, w obecności tych, którzy swoją służbę pełnili w czasie wojny, a także w obecności tych, którzy po wojnie zdecydowali się zostać zawodowymi żołnierzami – zaznaczał burmistrz Wojciech Blecharczyk, który w dalszym wystąpieniu podkreślał obowiązek krzewienia patriotycznych zachowań wśród młodzieży. Przyznał również, że polski system nauczania historii nie jest dostatecznie dobry i należy zrobić wszytko, aby go ulepszyć. - Szkoła polska daje tylko suche fakty, najwięcej uczą opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dlatego powinniśmy organizować jak najwięcej spotkań młodych z kombatantami, z ludźmi którzy doskonale znają historię nie tylko Polski, ale także Sanoka – dodawał.

Wręczono odznaczania
Z uwagi na to, że nie co dzień wręcza się tak zacne medale, postanowiliśmy wyliczyć wszystkich odznaczonych. Za długoletnią, wzorową służbę w Wojsku Polskim wręczono „Brązowy Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” kpt. Tomaszowi Żyłce. Srebrnym medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” odznaczono: burmistrza Wojciecha Blecharczyka, Piotra Mazura, Adolfa Kowalskiego, Tadeusza Kalenieckiego, Józefa Bochnaka i Michała Kuzickiego. Odznaką za zasługi uhonorowano sztandar ZBŻZiOWP, Komendanta WKU w Sanoku ppłk Piotra Skworca i Henryka Smorula. Medal 25 -lecia otrzymał Witold Święch, a medal Zarządu Rejonowego ZBZŻiORWP wręczono mjr Andrzejowi Iskrowiczowi i dr Adamowi Pałackiemu i Tomaszowi Święch.

W uroczystości brali udział m.in. burmistrz Wojciech Blecharczyk, starosta Wacław Krawczyk, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku ppłk. Piotr Skworzec, Komendant sanockiej policji Krzysztof Guzik, Komendant sanockiej Straży Pożarnej Krzysztof Dżugan, Komendant Straży Miejskiej Jerzy Sokołowski i ks. dziekan Andrzej Skiba oraz prezesi związków kombatanckich, w tym prezes ZKRPiBWP (Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Wojska Polskiego) płk. Adam Sikorski, prezes ZBŻZiORWP (Związku Byłych Żołnierzy Zawodwoych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego) mjr Marek Borkowski oraz inni członkowie związku m.in honorowy prezes ZBŻZiORWP ppłk. Stefan Góralczyk.


Impreza nie odbyłaby się gdyby nie dyrektor PGNiG Józef Chrzanowski i dyrektor banku PBS Lesław Wojtas, sponsorzy uroczystego spotkania.


A.Jarosz

Autor:   .
Źródło:  eSanok.pl


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)