Logowanie

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

A co jeśli nie pojadę na wakacje? – ubezpieczenie koszty rezygnacji

  »  Aktualności /  A co jeśli nie pojadę na wakacje? – ubezpieczenie koszty rezygnacji

Galeria zdjęć Piątek, 31 Maja 2019

A co jeśli nie pojadę na wakacje? – ubezpieczenie koszty rezygnacji

Polacy coraz częściej planują wakacje z dużym wyprzedzeniem. Jak pokazują badania, najbardziej oszczędni kupują wakacje typu first minute z blisko pół roku przed wyjazdem, nieco mniej osób finalizuje zakup wyjazdu z 3 miesięczną rezerwą czasową. Spora część osób decyduje się na zakup wycieczki czy organizację indywidualnego wyjazdu z miesięcznym wyprzedzeniem.

Od momentu zakupu podróży do wyjazdu mija jednak sporo czasu, w którym wiele może się zdarzyć – począwszy od utraty pracy, przez wypadek samochodowy, aż po rozstanie z bliską osobą, a skończywszy na włamaniu do mieszkania. Wszystko to może skutecznie pokrzyżować nasze wyjazdowe plany. Tymczasem wyjazd na wakacje czteroosobowej rodziny to wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szczególnie, że Polacy chętnie wydają pieniądze na podróżowanie. Około 40% rodaków przeznacza na wyjazd jednej osoby do 2 tys. złotych, a blisko 20% mieszkańców naszego kraju przeznacza na jedną osobę kwoty do 4 tys. złotych. To oznacza, że wyjazd dla 4-osobowej rodziny kosztuje około 16 tys. złotych. Jest to więc spora część zarobków statystycznego Polaka i w przybliżeniu aż 4 średnie krajowe.

Prawdopodobnie z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup ubezpieczenia kosztów rezygnacji. To polisa turystyczna, dzięki której w przypadku odwołaniu wyjazdu możemy otrzymać zwrot nawet całości poniesionych na ten cel kosztów. Umożliwia ona również zwrot części wydatków poniesionych na wakacje, jeżeli z określonych przyczyn przerwiemy je, będąc już na urlopie. W jakich sytuacjach działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Wszystko zależy tu od zakładu ubezpieczeń, w którym wykupimy taką polisę. Nie jest to bowiem ubezpieczenie regulowane ustawowo, więc każda firma może dowolnie kształtować jego warunki. W zależności od firmy możemy spotkać się z różnych zakresem tego typu ubezpieczenia. - Oczywiście w naszym interesie jest, by zakres ubezpieczenia był jak najszerszy i obejmował szereg zróżnicowanych zdarzeń, które mogą być powodem do odwołania lub skrócenia wyjazdu – komentuje Nikola Domińczyk, ekspert Grupy Europa, która jako jedna z firm na rynku oferuje ubezpieczenia kosztów rezygnacji.

Wśród takich zdarzeń na pewno powinny znaleźć się różne sytuacje związane z naszym życiem zawodowym. Chodzi tu przykładowo o utratę pracy na krótko przed wyjazdem przez nas lub osobę, z którą planowaliśmy podróżować.  Możliwa jest też sytuacja wręcz odwrotna, czyli wyznaczenie terminu rozpoczęcia pracy przez pracodawcę w momencie, gdy akurat planowaliśmy zagraniczne wojaże, ale z oczywistych względów musimy je odwołać.

Powodem dla odwołania lub przerwania wyjazdu przewidzianym w warunkach ubezpieczenia powinna być też kradzież dokumentów niezbędnych w podróży. Chodzi tu przykładowo o paszport – jeżeli zaplanowaliśmy wyjazd do kraju spoza Unii Europejskiej takiego jak np. Egipt, Turcja, czy Tajlandia bez paszportu nie będziemy mogli przekroczyć granicy, o czym często zapominamy przyzwyczajeni do podróżowania po Europie.

Ubezpieczyciel powinien również umożliwić nam ochronę przed stratą finansową związaną z odwołaniem wyjazdu w trudnych sytuacjach zdrowotnych takich jak nagłe zachorowanie, czy wypadek lub gdy wystąpią następstwa choroby przewlekłej. Jeżeli planujemy powiększyć rodzinę, warto ponadto zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z ubezpieczenia, jeżeli wystąpią komplikacje związane z ciążą, lub lekarz wyznaczy datę porodu podczas zaplanowanych wakacji. W tak newralgicznym i zarazem ryzykownym pod względem zdrowotnym okresie trudno jest przewidzieć możliwe komplikacje takie np. niespodziewana konieczność leczenia, czy pobytu w szpitalu. Stąd warto, by ubezpieczenie podróży zapewniało ochronę również na wypadek takiego zdarzenia.

Nietrudno wyobrazić sobie również sytuację, gdy my zażywamy słonecznych kąpieli nad oceanem, a w tym czasie złodzieje włamują się do naszego domu, lub mieszkania. Jak pokazują badania, miesiące wakacyjne są okresem wzmożonych włamań, których jest w Polsce blisko 70 tys. rocznie. Tym samym łatwo o znalezienie się w tej grupie. Każdy, kto dostanie telefon od Policji czy sąsiada z informacją o włamaniu, jak najszybciej będzie chciał wrócić do domu, by zabezpieczyć nieruchomość i sprawdzić skalę strat i zniszczeń, których przy okazji włamania dokonali włamywacze. Podobnie będzie w przypadku kradzieży samochodu. Dlatego dobre ubezpieczenie od kosztów rezygnacji powinno zapewniać ochronę finansową na wypadek szkody w naszym mieniu lub osoby współuczestniczącej w naszym wyjeździe, tak aby włamanie pozostało jedną stratą finansową, którą poniesiemy.

Wymienione zdarzenia to oczywiście niejedyne powody, dla których powinniśmy móc odwołać lub przerwać wyjazd, ale bez wątpienia są one kluczowe. Warunki każdej polisy powinniśmy analizować pod kątem własnych preferencji i możliwości finansowych. Na szczęście cena tego typu ubezpieczeń nie jest wysoka i zależy w dużej mierze od kwoty, którą wydajemy na podróż oraz innych czynników ryzyka określanych indywidualnie przez firmy ubezpieczeniowe.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane


Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)