Logowanie

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

Wynajem długoterminowy czy leasing – co bardziej opłaca się przedsiębiorcom?

  »  Aktualności /  Wynajem długoterminowy czy leasing – co bardziej opłaca się przedsiębiorcom?

Galeria zdjęć Poniedziałek, 03 Czerwca 2019

Wynajem długoterminowy czy leasing – co bardziej opłaca się przedsiębiorcom?

Częste zmiany przepisów oraz dynamiczny rozwój rynku wypożyczalni samochodów sprawiają, że leasing aut schodzi na dalszy plan, a coraz bardziej popularny staje się wynajem długoterminowy. Czym różnią się od siebie obie formy wypożyczania floty pojazdów firmowych i która z nich jest bardziej opłacalna dla polskiego przedsiębiorcy?

Wynajem długoterminowy a leasing – najważniejsze informacje

Obydwu pojęć często używa się zamiennie, jednak oznaczają coś innego. Jakie są podobieństwa pomiędzy tymi dwiema formami finansowania firmowej floty? Zarówno wynajem długoterminowy, jak i leasing polegają na użytkowaniu wynajętego pojazdu przez określony czas, z koniecznością płacenia miesięcznej raty. Przy wynajmie długoterminowym umowa z reguły trwa od 2 do 5 lat, a po jej zakończeniu nie jest konieczne wykupowanie pojazdu. Wypożyczalnie oferujące wynajem zazwyczaj nie wymagają od klientów dużego wkładu własnego, co jest ogromnym atutem i często przesądza przy podejmowaniu decyzji. Cechą charakterystyczną wynajmu długoterminowego jest również ustalenie rocznego limitu kilometrów, po przekroczeniu którego naliczane są dodatkowe opłaty.

Z kolei leasing operacyjny wiąże się z koniecznością wykupu pojazdu po zakończeniu umowy, a miesięczne raty są wyższe niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Opłata za wykup nie jest jednak wygórowana – bardzo często wynosi 1% wartości samochodu. Osoba decydująca się na leasing nie może też liczyć na auto zastępcze w czasie naprawy pojazdu. Przy leasingu nie ma natomiast z góry określonego limitu kilometrów.

Co się bardziej opłaca przedsiębiorcom?

Z punktu widzenia rozliczeń podatkowych, zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy jest traktowany tak samo. Co w takim razie wybrać, żeby zoptymalizować firmowe wydatki i nie przepłacić na finansowaniu floty pojazdów? Decyzja powinna zostać podjęta po przeanalizowaniu różnych czynników i być uzależniona od indywidualnej specyfiki każdej firmy. Z reguły na wynajem długoterminowy decydują się niewielkie podmioty, które nie chcą wnosić wkładu własnego przy wyposażaniu przedsiębiorstwa we flotę pojazdów. W przypadku leasingu wkład często wynosi 10% wartości auta, co przy finansowaniu zakupu kilku pojazdów może okazać się barierą nie do przejścia. Wynajem długoterminowy będzie też opłacać się firmom, których pojazdy nie pokonują długich tras w ciągu roku.

Jakie auta są najczęściej wypożyczane przez klientów biznesowych? Carfree – wypożyczalnia samochodów w Rzeszowie – oferuje klientom zainteresowanym wynajmem długoterminowym bardzo szeroki wachlarz modeli – od kompaktowych i ekonomicznych aut typu Skoda Citigo czy pięciodrzwiowy Fiat Panda, przez komfortowo wyposażone limuzyny, aż po dostawcze vany, takie jak Citroen Berlingo oraz busy – Citroen Jumper. Wynajem długoterminowy pozwala szybko i bez zbędnych formalności wyposażyć firmę w auta.

Jeśli interesują Cię dokładne formalności związane z wynajęciem auta, koniecznie sprawdź również inny artykuł: „Wypożyczasz samochód w Rzeszowie? Pamiętaj o tych zasadach!".

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)