Logowanie

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

OC to nie tylko obowiązek. Czy warto na nim oszczędzać?

  »  Aktualności /  OC to nie tylko obowiązek. Czy warto na nim oszczędzać?

Galeria zdjęć Piątek, 29 Czerwca 2018

OC to nie tylko obowiązek. Czy warto na nim oszczędzać?

OC to ubezpieczenie obowiązkowe dla kierowców – nie ma przed nim ucieczki. Czy chcesz, czy nie, musisz je wykupić dla swojego samochodu. Z pewnością zależy Ci na tym, żeby zrobić to jak najniższym kosztem, co wydaje się w pełni zrozumiałe. Oszczędzanie na OC jest opłacalne i zdecydowanie warto się postarać o znalezienie jak najtańszej oferty. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak działa i czym jest OC

Obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne dla każdego auta. Dotyczy ono więc nie właściciela, lecz samochodu, który jest nim objęty, dzięki czemu jednym pojazdem może jeździć kilku kierowców, nawet jeśli tylko jeden z nich zapłacił za OC. Zupełnie inaczej obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne funkcjonuje np. w Wielkiej Brytanii, gdzie dotyczy kierowcy, a nie samochodu. To oznacza, że nie można jeździć czyimś autem bez uprzedniego wykupienia dla siebie polisy, o ile oczywiście się jej nie posiada i jednocześnie dysponuje się prawem jazdy.

W Polsce OC jest regulowane ustawowo. Przepisy dotyczące tego ubezpieczenia zawiera Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. Dokładnie określa ona sumę gwarancyjną i zakres ubezpieczeniowy polisy OC, którą w takim kształcie, na jaki wskazuje ustawa, muszą oferować wszystkie towarzystwa w Polsce. To oznacza, że w praktyce każda polisa ma identyczny zakres i nie różni się od siebie niczym pod względem warunków.

Fakt, że wszystkie polisy OC są identyczne, sprawia, że jedynym czynnikiem, którym się różnią, pozostaje cena. O ile w każdym towarzystwie zawsze otrzymasz ubezpieczenie o identycznym zakresie ochrony, o tyle jego cena może być niższa lub wyższa w zależności od firmy, pojazdu czy osoby właściciela. Mając na uwadze, że wyższa składka nie zapewnia żadnych korzyści i nie wiąże się z otrzymaniem lepszego produktu, łatwo dojść do wniosku, że przepłacanie ma żadnego sensu, a jedynym czynnikiem, jaki warto brać pod uwagę przy wyborze OC, jest cena. Jeśli więc chcesz kupić dobre ubezpieczenie, skup się na wysokości składki, tak aby była jak najniższa.

Może Cię również zainteresować artykuł likwidacja szkody z OC sprawcy

Porównanie ofert – pewny sposób na tańsze OC

Pojawia się jednak problem, jak wytypować firmę, która oferuje najtańsze OC. W jaki sposób poszukiwać najkorzystniejszej oferty, skoro na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt firm ubezpieczeniowych? Przeglądanie warunki każdej polisy z osobna mija się z celem ze względu na czasochłonność tego procesu. Z kolei bazowanie wyłącznie na reklamach jest nierzetelne i nie gwarantuje znalezienia najlepszej oferty. Jak w takim razie sobie poradzić i poszukiwać najkorzystniejszej polisy? Z pomocą przychodzi kalkulator OC na najtaniejuagenta.pl.

Kalkulator OC to najlepszy sposób na oszczędzenie na obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Jak on działa? Bardzo prosto – najpierw należy podać informacje dotyczące właściciela i ubezpieczanego auta, a następnie kalkulator przeprowadza wyliczenie, którego wyniki mają formę rankingu. Na jego szczycie znajdują się najtańsze oferty wraz z najważniejszymi informacjami na ich temat. W oparciu o taki ranking rzetelne i obiektywne wytypowanie najtańszego OC staje się dziecinnie proste.

Jak widać, oszczędzenie na OC nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Tymczasem korzyści, jakie można osiągnąć dzięki wytypowaniu najtańszej polisy, są nie do przecenienia i mogą być warte nawet kilkaset zł, jak nie więcej. Poszukując nowego ubezpieczenia dla auta kupionego z drugiej ręki, pamiętaj jednak nie tylko o porównaniu ofert, ale również o zrezygnowaniu z poprzedniej polisy należącej do sprzedawcy. W przeciwnym razie może Cię spotkać problem podwójnego OC.

Artykuł sponsrowany

materiały nadesłane

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)