Lee

Logowanie

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

Jakie są rodzaje zabezpieczenia pożyczki?

  »  Aktualności /  Jakie są rodzaje zabezpieczenia pożyczki?

Galeria zdjęć Środa, 21 Marca 2018

Jakie są rodzaje zabezpieczenia pożyczki?

Zabezpieczenie pożyczki może być mylącym terminem, ponieważ nie jest automatycznie jasne, czy jest to forma zabezpieczenia dla ciebie czy dla banku. Jeśli rozważasz pożyczkę, szczególnie na większe kwoty, musisz wiedzieć, że jest to pewna forma gwarancji dla banku, w razie kłopotów ze spłatą. Warto być świadomym, jakie są rodzaje zabezpieczeń, ponieważ niektóre z nich wiążą się z bardzo dużym zobowiązaniem.

Hipoteka

Zacznijmy od znanego terminu, który jest największą gwarancją odzyskania należności dla banku, ale zobowiązującą deklaracją z twojej strony. Biorą kredyt hipoteczny podpisujesz umowę aktu notarialnego, która określa, że w razie problemów ze spłatą pożyczki czy braku jej spłaty, może być przejęta twoja nieruchomość (bądź nieruchomość osoby trzeciej, która podpisze się pod umową hipoteki).

Żyrant / Poręczyciel

Oba terminy oznaczają to samo, jednak słowo poręczyciel jest używane w języku formalnym, prawnym, a żyrant w potocznym. Faktem jest, że w większości przypadków o wiele łatwiej jest dostać pożyczkę z poręczeniem, ponieważ jak już wcześniej wspomniano, to pewna forma zabezpieczenia dla banku czy firmy pożyczkowej. Poręczyciel to rola, z której pełnieniem wiążą się konsekwencje, nie tylko w przypadku niespłacania pożyczki przez bezpośredniego pożyczkobiorcę. Zgadzając się na bycie poręczycielem zgadzasz się zarazem na pogorszenie swojej historii kredytowej, więc możesz mieć problem z otrzymaniem pożyczki. Dlatego dla pożyczkobiorcy poręczyciel może ułatwić zatwierdzenie wniosku o kredyt/pożyczkę, ale bycie poręczycielem to ryzykowna rola, tym bardziej że dane pokazują, że co 10 poręczyciel znajduje się w sytuacji, kiedy musi spłacać zobowiązanie głównego pożyczkobiorcy.  Pomyśl o tym, jeśli ktoś poprosi cię o bycie poręczycielem.

Zastaw

To kolejna forma zabezpieczenia dla banku, tym razem w postaci przedmiotu ruchomego. Oznacza to, że zastawem nie może być obciążona nieruchomość, ale np. samochód, maszyna czy udziały w spółce. W przypadku niespłacenia pożyczki, przedmiot jest sprzedany, a kwota poświęcona jest na uregulowanie zaległości.

Weksel

W skrócie jest to papier wartościowy zobowiązujący do bezwarunkowej zapłaty i jest jednym z najmniej pewnych zabezpieczeń dla banku, ponieważ sam pożyczkobiorca jest poręczony do spłaty zobowiązania. Gwarancja dla banku znacznie wzrasta, jeśli weksel zostaje poręczony. Wyróżniane są weksle własne, trasowane oraz weksle in blanco, którymi mogą być również dwa pierwsze.

Te 4 powyższe formy zabezpieczenia są najbardziej powszechnymi, z których korzystają banki. Hipoteka jest szczególnie związana z kredytem na nieruchomość, ponieważ pożyczając duże kwoty, bank chce mieć gwarancję spłaty. Często spotkasz się także z poręczeniem, które jest wymagane lub proponowane przez banki na mniejsze jak i większe kwoty.  Zgadzając się na jedną z form zabezpieczenia, musisz się liczyć z faktem, że jeśli podwinie ci się noga, bank będzie działał bezwzględnie. Jeśli więc boisz się tego ryzyka, sprawdź pożyczki na dowód przez internet. To szybki sposób na pozyskanie gotówki, dzięki któremu unikniesz podpisania zabezpieczenia dla pożyczkodawcy.

artykuł sponsorowany

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)