Logowanie

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

Widpust w Jaworniku

  »  Aktualności /  Widpust w Jaworniku

Piątek, 27 Pażdziernika 2006

Widpust w Jaworniku

JAWORNIK k. KOMAŃCZY. Na jeden dzień Jawornik, wymarła wieś koło Komańczy odżyła. Wszystko dzięki inicjatywie kilku zapaleńców, którzy zorganizowali tam widpust - tradycyjny łemkowski odpust.

Po latach przerwy
Jawornik to obecnie malownicza dolina ze starymi studniami i pozostałościami po istniejących tu kiedyś zabudowaniach. Mieszkańców wysiedlono w 1947 roku w ramach Akcji ''Wisła''. Ale kilka dni temu wymarła wieś ożywiła się i wypełniła łemkowskim śpiewem i muzyką oraz kramami z rękodziełem. Przybyli też dawni mieszkańcy Jawornika i okolicznych wsi. Okazją był odpust w Jaworniku, zorganizowany po 60-letniej przerwie. W kaplicy, która stoi na fundamentach cerkwi, modliło się około 250 osób.

Młodzież poznała tradycję
Uczniowie okolicznych szkół wcześniej przeprowadzali wywiady z Łemkami. Dzięki temu poznali miejscową tradycję. Uczestniczyli w warsztatach muzycznych, warsztatach tańca łemkowskiego i zajęciach z ikonopisania. Uczniowskie ikony wystawiono na aukcję. Aukcja i loterią fantową przygotowana przez dzieci z Zespołu Szkół w Komańczy, przyniosły dochód ponad 760 zł. Te pieniądze wspomogą odbudowę spalonej cerkwi w Komańczy.

Nie brakło też miejscowych tradycyjnych potraw, przygotowywanych przez Annę Być oraz Bogdannę Perun z Komańczy.

Za rok widpust zostanie powtórzona i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu - mówi Anna Miszczyszyn, jedna z organizatorek.


Widpust zorganizowało dzięki dofinansowaniu Amerykańskiej Fundacji Wolności kilka organizacji społecznych, m.in. Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy ''WILK'' i Stowarzyszeniem Animatorów Ruchu Folkowego w Lublinie.

Autor:   Super Nowości
Źródło:  Super Nowości


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)