Logowanie

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

Sanok: Intronizacja relikwii św. Maksymiliana

  »  Aktualności /  Sanok: Intronizacja relikwii św. Maksymiliana

Galeria zdjęć Środa, 18 Pażdziernika 2006

Sanok: Intronizacja relikwii św. Maksymiliana

Intronizacja relikwii św. Maksymiliana Kolbe była najważniejszym wydarzeniem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku, w ramach obchodzonego Roku Misyjnego.

Uroczystość intronizacji relikwii św. Maksymiliana Kolbego w sanockim kościele franciszkańskim odbyła się 10 października. Jak podkreślił o. Stanisław Glista, proboszcz parafii, uroczystość miała miejsce w roku ważnych wydarzeń przeżywanych w krakowskiej prowincji franciszkanów: w trwającym Roku Misyjnym, w 15. rocznicę męczeńskiej śmierci w Peru dwóch franciszkanów – Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, w 65. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana oraz w 24. rocznicę jego kanonizacji.

Uroczystościom w Sanoku przewodniczył o. Stanisław Czerwonka, gwardian klasztoru w Oświęcimiu-Harmężach, przy którym znajduje się Centrum Duchowości św. Maksymiliana. Licznie uczestniczyli w nich sanoczanie, członkowie Rycerstwa Niepokalanej oraz  przedstawiciele Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Parafia franciszkańska w Sanoku otrzymała relikwie w Niepokalanowie z rąk o. Stanisława Piętki, gwardiana miejscowego klasztoru; są one poświadczone certyfikatem autentyczności. Relikwie o. Kolbe są dosyć nietypowe, ponieważ stanowią je włosy z brody świętego. Są to jedyne zachowane cząstki jego ciała, które zostało spalone w sierpniu 1941 roku, w piecu krematoryjnym KL Auschwitz-Birkenau. Włosy zachowały się, ponieważ przechował je w Niepokalanowie brat fryzjer, który ściął brodę ojcu Kolbe, po jego powrocie z Japonii w roku 1936.

Św. Maksymilian Kolbe (1894-1941) jest jednym z najbardziej znanych i popularnych świętych. W Sanoku otoczony jest dużą czcią. W kościele franciszkańskim znajduje się specjalna kaplica dedykowana temu świętemu, w każdy czwartek odbywają się modlitwy ku jego czci, działa Rycerstwo Niepokalanej (założycielem tego stowarzyszenia był o. Kolbe). W kościele tym często modlił się sanoczanin Michał Micherdziński (1919-2006), więzień KL Auschwitz i naoczny świadkiem heroicznego czynu św. Maksymiliana, kiedy to franciszkański męczennik oddał życie za współwięźnia.

 

Na zdj.
Uroczystości w kościele franciszkańskim w Sanoku, 10 października 2006 r./fot. klasztor  OFMConv w Sanoku.
1,2. Uroczysta msza św. i ucałowanie relikwii
3 ,4. Kaplica św. Maksymiliana.
5, 6. Relikwie św. Maksymiliana

Autor:   Witold Pobiedziński OFMConv
Źródło:  eSanok.pl


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)