Logowanie

Najnowsze

Nowe firmy

Reklama

Międzynarodowy Festiwal Huculski „Słowiańska Atlantyda"

  »  Aktualności /  Międzynarodowy Festiwal Huculski „Słowiańska Atlantyda"

Galeria zdjęć Wtorek, 08 Marca 2011

Międzynarodowy Festiwal Huculski „Słowiańska Atlantyda"

W marcu po raz kolejny w Krakowie rozbrzmi trembita, ogłaszając rozpoczęcie nowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego „Słowiańska Atlantyda” w 40. rocznicę śmierci Stanisława Vincenza. Festiwal będzie trwał osiem miesięcy od marca do października 2011 roku. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest po stronie polskiej Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, a na Ukrainie Towarzystwo Huculszczyzna.

Festiwal inauguruje wystawa Na wysokiej połoninie: Sztuka Huculszczyzny, Huculszczyzna w sztuce zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 18 marca do 29 maja 2011 roku.

Na wystawie zostaną zestawione różnorodne dzieła pochodzące z regionu Huculszczyzny: ikony na szkle, drewnie, rzeźba drewniana, wyroby z metalu, ceramika i inne przedmioty codziennego użytku (w tym stroje, tkaniny), jak również dzieła wynikłe z inspiracji tym regionem, tworzone przez zawodowych plastyków i literatów.
Oprócz tego zostanie przygotowany cykl wykładów towarzyszących, który ma w założeniu również przybliżyć z jednej strony osobę i twórczość Vincenza, a z drugiej bogactwo, różnorodność i fascynację sztuką huculską oraz jej modyfikacje w formach pamiątkarskich i przemysłowych.
Ponadto w marcu rozpocznie się cykl wykładów tematycznych towarzyszących wystawie, poświęconych w pierwszej kolejności Stanisławowi Vincenzowi i Huculszczyźnie w literaturze polskiej.

Z końcem miesiąca w ramach „weekendów huculskich” dla dorosłych, młodzieży i rodzin rozpoczną się w Muzeum Narodowym w Krakowie warsztaty, które będą obejmowały cztery istotne zagadnienia huculskiej sztuki i kultury: rękodzieło, przestrzeń, kulinaria oraz wieloetniczność. Uczestnicy będą mogli sami wykonać elementy rękodzieła nawiązującego do tradycji huculskiej, zaprojektować własne wzornictwo w oparciu o karpackie wzory.

Atrakcją dla miłośników fotografii będzie konkurs fotograficzny Huculszczyzna w subiektywie, zorganizowany przez krakowskie Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa. Organizatorzy zachęcają już wszystkich fotografujących do nadsyłania zdjęć zainspirowanych Huculszczyzną (do 15 marca 2011 r.). Na zwycięzców czekają noclegi u stóp Czarnohory w „Chacie u Kuby” oraz unikatowe czterotomowe dzieło Stanisława Vincenza Na Wysokiej Połoninie. Wybrane prace zostaną także zaprezentowane podczas wystawy w Krakowie.

W niedzielę 20 marca 2011 r. Festiwal Huculski zagości w Lubaczowie, na wschodnich krańcach współczesnej Rzeczypospolitej, gdzie tradycje kresowe są ciągle żywe. W miejscowym Muzeum Kresów odbędzie się wernisaż wystawy: Barwy Kresów. Kilimy ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Sztuka kilimu jest ważnym elementem kultury południowo-wschodnich terenów dawnej Rzeczypospolitej. Trudno wyobrazić sobie wystrój wnętrza domu kresowego bez barwnego kilimu. Do najbardziej efektownych należą kilimy huculskie, które na przełomie XIX i XX w. inspirowały wyroby kresowych wytwórni kilimów, m. in. w Kosowie i Glinianach pod Lwowem. Z tych ośrodków pochodzi znaczna część lubaczowskiej kolekcji kilimów, licząca obecnie prawie trzydzieści tego typu obiektów. Źródła kilimkarstwa huculskiego, a następnie jego rozwój i stan obecny będzie tematem wykładu pt.: Kilimy – fenomen kultury huculskiej, który zaprezentuje Jarosława Tkaczuk, dyrektor Muzeum Pokucia i Huculszczyzny w Kołomyi, gość specjalny lubaczowskiego pokazu.

Więcej informacji o Festiwalu Huculskim „Słowiańska Atlantyda”: www.karpatywschodnie.pttk.pl


Kontakt do osób odpowiedzialnych za punkty programowe w marcu:

1) Koordynatorzy i pomysłodawcy festiwalu: Justyna i Piotr Kłapytowie COTG PTTK,
e-mail: justyna_piotrek.klapytowie@cotg.pttk.pl, tel. 608 624 078, 608 618 517.

2) Koordynator wystawy w Muzeum Narodowym: Izabela Wałek,
e-mail: izawalek@muzeum.krakow.pl, tel: 12 616 19 22.

3) Organizatorzy konkursu fotograficznego: www.wschodniaperspektywa.pl

4) Koordynator wystawy w Muzeum Kresów w Lubaczowie: Stanisław Piotr Makara,
e-mail: biuro@muzeumkresow.eu, tel: 16 632 18 02.

Autor:   .


Dodaj swoją opinię

Dostęp do komentowania mają tylko zalogowani użytkownicy.

Powiadom znajomego

Pola oznaczone (*) są wymagane.
 
 
 
Kod weryfikacyjny

Wpisz cyfry, które widzisz na obrazku.

 
Dbamy o Twoją prywatność
Podane przez Ciebie powyższe adresy e-mail nie zostaną przesłane do Redakcji serwisu i nie będą udostępnione żadnym podmiotom lub osobom trzecim.

Opinie

Jeszcze nikt nie dodał swojego komentarza do tego artykułu.

¤ wyraź swoją opinie jako pierwszy ¤

Copyright 2003 - 2010 © Sanok24.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)